8. 9. 2020
Úsilí o krajinu bez jedů má další překážku. Jed proti hrabošům Stutox II, proti jehož využití se v naší petici Krajina bez jedů postavilo přes 15 tisíc lidí, je opět na scéně. Jeho použití bylo opět povoleno a některá místa, kde je možné ho použít, jsou zároveň domovem kriticky ohroženého druhu sýčka obecného. „Na záchranu této malé sovičky byl před několika týdny schválen záchranný program. Podařilo se to nebývale rychle, některé záchranné programy kriticky ohrožených druhů jako je raroh velký nebo drop velký se roky připravují a jejich schválení je v dalekém nedohlednu. Je ale opravdu zbytečné dělat opatření na záchranu druhu, když se v místech jejich výskytu povolí plošná aplikace jedu na hlodavce,“ uvedl senátor za Zelené Petr Orel, který je předním českým ornitologem.
V minulosti byl sýček obecný na území České republiky velice hojnou sovou, v současné době však patří mezi kriticky ohrožené druhy. „Některé lokality, kde ministerstvo uvádí ‚extrémní‘ výskyt hrabošů a kde se povoluje stutox, se kryjí s místy, kde najdeme ostrůvkovitou populaci sýčka. Pokud by se v místech hnízdního výskytu této sovičky přistoupilo k plošné aplikaci, tak to znamená velké ohrožení dané populace, ne-li její přímou likvidaci,“ upozorňuje Petr Orel.
Sýček se živí drobnými savci, zejména hraboši. Ty polyká vcelku a hlodavci přiotrávení Stutoxem tak představují snadnou kořist, ale také velké riziko. V roce 2018 byl vyhlášen ptákem roku, nicméně jeho popu
lace je v Česku jen drobná – odhaduje se, že i nás žije jen 100 až 130 párů. Hlavními problémem úbytku tohoto dříve běžného druhu je ztráta prostředí, ve kterém může přirozeně žít, ale také pesticidy a hnojiva v zemědělství. I pro zachování těchto kriticky ohrožených druhů potřebujeme krajinu bez jedů!
(na ilustrační fotografii Petr Orel s puštíkem)