14. 3. 2016
Plzeň, 14. března 2016
Plzeňští zelení chtějí obdarovat primátora Martina Zrzaveckého pandou. Reagují tak na fakt, že ve čtvrtek na hlavní budově plzeňské radnice oficiálně nezavlála tibetská vlajka.
V minulosti Plzeň patřila mezi města, která 10. března tibetskou vlajku pravidelně oficiálně vyvěšovala.[1] Už loni byla po dlouhé době na plzeňské radnici tradice přerušena. Vlajka sice na radnici zavlála, ale jen na vedlejší budově, a to z okna náměstka primátora Martina Baxy. Letos byla tibetská vlajka opět vyvěšena jen na vedlejší budově radnice, mezi okny náměstků Petra Náhlíka a Martina Baxy.
„Napjatě jsme sledovali dění na plzeňské radnici. Někteří zastupitelé svévolně vyvěsili vlajku z hlavní budovy radnice, ale k naší velké úlevě byl tento pubertální extremismus brzy napraven. Jsme rádi, že naše vztahy se soudruhy z Číny budou stále stejně vřelé. Nicméně je velká škoda, že zásadový postoj primátora Zrzaveckého v boji za zájmy čínských soudruhů není nijak odměněn – Praha za svůj vstřícný postoj k Čínské lidové republice možná získá pro svoji ZOO vzácnou pandu a Plzeň zůstala na ocet,“ říká Ondřej Beran, člen Strany zelených v Plzni.
Zelení v Plzni vnímají nevyvěšení vlajky na hlavní budově radnice jako vymezení se primátora proti sluníčkářskému havlismu, rádoby bojujícímu prázdnými kýčovitými symboly za takzvaná lidská práva. Neshledávají žádný důvod připomínat si puč nikým nevolených feudálů v kdovíčím žoldu proti demokraticky zvolené lidové vládě a oceňují, že pan primátor statečně bojuje proti usnesení Rady města z r. 2005 o každoročním vyvěšování tibetské vlajky v den výročí na budově radnice města Plzně.
„Pan primátor si v utužování dobrých vztahů s komunistickou Čínou zjevně bere příklad z politiků v Praze. A my se ptáme: copak mezi Plzní a Čínou není stejně vřelá družba? Dostaneme za to do Plzně také pandu jako Praha? Protože chceme panu primátorovi symbolicky vyjádřit vděčnost za jeho neúnavný každoroční boj a budování dobrých vztahů s Čínou, rozhodli jsme se mu pandu sami věnovat,“ říká předsedkyně Strany zelených v Plzni, Lucie Hemrová.
Plzeňští zelení tak narážejí na zprávy, že pražská ZOO chce usilovat o získání pandy velké a o možnosti, že by pandu získala v rámci pěstování dobrých vztahů České republiky s Čínskou lidovou republikou díky některým českým politikům a političkám, mj. díky pražské primátorce Adrianě Krnáčové.
V reakci na celé dění vyzývají plzeňští zelení na svých webových stránkách a facebooku občany a občanky Plzně, kterým na dobrých vztazích s Čínskou lidovou republikou záleží, aby symbolicky ocenili snažení pana primátora a darovali mu pandu. Zelení pořádají benefiční koncert „Panda pro primátora“ v sobotu 19.3. v plzeňské Kavárně Inkognito, na kterém shromáždí od dobrovolných dárců příspěvky na zakoupení pandy, kterou následně předají primátoru Zrzaveckému jako symbol vděčnosti Plzeňanek a Plzeňanů za utužování dobrých vztahů Plzně s Čínskou lidovou republikou.
Kontakty:
Mgr. Ondřej Beran, Ph.D.
člen Strany zelených v Plzni
tel.: +420 721 973 616
e-mail: jerdnonareb@seznam.cz
Mgr. Lucie Hemrová, Ph.D
předsedkyně Strany zelených v Plzni
tel.: +420 720 415 887
e-mail: lucie.hemrova@gmail.com
web: http://plzen.zeleni.cz/
facebook: www.facebook.com/zeleniplzensko
e-mail: plzen@zeleni.cz
[1] Vyvěšování tibetské vlajky je tradiční akcí v rámci mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet, která se koná vždy 10. března. Jejímž cílem je poukázat na porušování lidských práv v Tibetu. Jde o připomínku začátku násilně potlačeného tibetského národního povstání v roce 1959, během něhož Čína připravila o život desítky tisíc většinou neozbrojených Tibeťanů, kteří se marně pokusili obnovit nezávislost Tibetu ztracenou o deset let dříve. Celosvětová akce Vlajka pro Tibet vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let 20. století.