12. 6. 2015

Ve čtvrtek 11. 6. 2015 proběhl v Plzni happening na podporu Horního Jiřetína a dalších severočeských obcí v jejich boji za zachování územních limitů těžby hnědého uhlí. Plzeň se tak přidala k dvacítce dalších měst, která formou různých happeningů protestovala proti prolomení těžebních limitů.

Před samotným happeningem, který se odehrával na náměstí Republiky, sbírali členové Strany zelených s dobrovolníky ve Smetanových sadech podpisy pod petici „Zachovejme limity, nebourejme domovy, která vyzývá premiéra Bohuslava Sobotku a ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby se zasadili o vládní garanci neprolomení limitů, a umožnili tak nerušený rozvoj přilehlých obcí.

Zájem o petici nás potěšil. Podařilo se nám za relativně krátký okamžik sesbírat čtyři desítky podpisů. Navíc několik lidí si dokonce vzalo prázdné petiční archy s tím, že je chtějí nechat podepsat svými známými,“ říká Tereza Karbanová, organizátorka plzeňského happeningu a členka Strany zelených v Plzni.

Po páté hodině odpolední se členové Strany zelených s ostatními účastníky vydali v protestním průvodu Smetanovou ulicí na náměstí Republiky k oblíbenému Andělíčku. Andělíčka a přiléhající část náměstí obehnali páskou zakazující vstup a v pracovních oděvech s  helmami na hlavách a umazaní od uhlí zamezovali přístupu k Andělíčkovi. Příchozím, kteří si podle pověry šli sáhnout na Andělíčka, aby se jim splnilo přání, nabízeli místo štěstí uhlí se slovy: „štěstí si hledejte jinde, zde se těží“.

Fotografie z happeningu zde>>

Kontakty:
Tereza Karbanová
členka SZ v Plzni, organizátorka happeningu
tel.: +420 603 533 041
e-mail: KarbanovaTereza@email.cz

Roman Černík
člen SZ v Plzni, organizátor happeningu
tel.:+420 604 281 500
e-mail: rcernik@volny.cz

web: http://plzen.zeleni.cz/
facebook: www.facebook.com/zeleniplzensko
e-mail: plzen@zeleni.cz