10. 6. 2015

Strana zelených (SZ) se ve čtvrtek 11. června na dvou desítkách míst po celé republice zapojí do občanské iniciativy na podporu Horního Jiřetína a dalších severočeských obcí v jejich boji za zachování územních limitů těžby hnědého uhlí. Happeningy se uskuteční v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci i Plzni. K obdobné akci, reagující na plán ministra průmyslu zbourat desítky domovů kvůli uhlí, se SZ připojila už v únoru.

Zelení účastí na akcích vyjadřují podporu Hornímu Jiřetínu a v jednotlivých městech ukazují, jaký dopad by obdobná těžba uhlí měla na obyvatele těchto měst. V Ostravě například budou symbolicky bourat kašnu a maketu Horního Jiřetína, v Litoměřicích rozvěsí fotografie krajiny zničené těžbou hnědého uhlí. To samé zelení veřejnosti představují i na sociálních sítích vizualizací těžby poblíž dominant jednotlivých měst.

Jakýkoliv zásah do Horního Jiřetína by v podstatě znamenal likvidaci města. To nedopustím. Budeme hájit Jiřetín do posledního domu,” říká jiřetínský starosta Vladimír Buřt (SZ).

V Plzni se zelení k boji za zachování územních limitů těžby zapojí happeningem, v rámci kterého vyrazí v 17:00 průvod ze Smetanových sadů k Andělíčkovi na náměstí Republiky, kde dojde k vyhlášení těžebního území. Happening skončí v 17:30.

„Osud obyvatel Horního Jiřetína a dalších obcí nám není lhostejný. Měli by dostat šanci žít bez uhlí a následků těžby, z kterých se příroda a krajina vzpamatovává desítky let. Jaký je to pocit, když se z významné částí Vaší obce stane důl, chceme Plzeňanům zprostředkovat právě na náměstí,” uvádí organizátorka akce Tereza Karbanová, členka Strany zelených v Plzni.

Spalování uhlí v elektrárnách nebo teplárnách je neefektivní a překonanou technologií. Budoucnost je v moderních technologiích, podpoře obnovitelných zdrojů a zateplování budov. Je jednodušší s energií šetřit, než likvidovat dlouhodobé následky těžby. I nedávno schválená Státní energetická koncepce již počítá s do budoucna s určitým útlumem využívání hnědého uhlí, reálně bude jeho potřeba ještě mnohem nižší. Fosilní zdroje ztrácejí konkurenceschopnost. Vláda by měla rozhodnout o zachování limitů a poskytnout obyvatelům severočeských obcí záruku budoucího rozvoje,” uvádí Jana Drápalová, předsedkyně Strany zelených.

Částečné prolomení limitů, které vláda už několik měsíců diskutuje, by znamenalo zbourání na 180 domů v Horním Jiřetíně a ohrožení osady Černice. Těžba by se přiblížila na pouhých 500 metrů od obydlených částí pětadvacetitisícového Litvínova. Úplné prolomení by ohrozilo existenci až 30 dalších obcí, které doteď byly limity chráněny.

Při prolomení by zaniklo přes 800 pracovních míst spolu s Horním Jiřetínem a kvůli těžbě na velkodolu ČSA by byla ohrožena i průmyslová zóna v Litvínově-Záluží s dalšími asi 4 150 místy. Stávající podmínky navíc počítají s těžbou do roku 2022, kdy bude již více než polovina současných horníků v důchodovém věku, takže není nutné jejich masové propouštění.

„Prolomení těžebních limitů spojené s rozšířením povrchových dolů by bylo jen těžko ospravedlnitelným zásahem do života obyvatel nejen daných lokalit, ale i širokého okolí. Zároveň by zásadním způsobem byla zdevastována tamější příroda a nenávratně zničeny významné kulturní památky,“ dodává Václav Hampl, bývalý rektor Karlovy univerzity a senátor za SZ.

Podporu mohou lidé Hornímu Jiřetínu a dalším severočeským obcím vyjádřit rovněž podepsáním petice Zachovejme limity, nebourejme domovy. Petiční archy budou k dispozici i na jednotlivých akcích. Senátoři za SZ v čele s Jitkou Seitlovou iniciovali v Senátu veřejné slyšení na téma limitů, které se uskuteční v pondělí 15. června od 9:00.

 

Kontakty:
Tereza Karbanová
členka SZ v Plzni, organizátorka happeningu
tel.: +420 603 533 041
e-mail: KarbanovaTereza@email.cz

Roman Černík
člen SZ v Plzni, organizátor happeningu
tel.:+420 604 281 500
e-mail: rcernik@volny.cz

web: http://plzen.zeleni.cz/
facebook: www.facebook.com/zeleniplzensko
e-mail: plzen@zeleni.cz