10. 3. 2015

Strana zelených v Plzni je zklamaná z přístupu nového primátora k tradičnímu vyvěšování tibetské vlajky na radnici.

Vlajka pro Tibet je každoroční mezinárodní kampaň konaná vždy 10. března, jejímž cílem je poukázat na porušování lidských práv v Tibetu formou vyvěšení tibetské vlajky. Jde o připomínku začátku násilně potlačeného Tibetského národního povstání v roce 1959, během něhož Čína připravila o život desítky tisíc většinou neozbrojených Tibeťanů, kteří se marně pokusili obnovit nezávislost Tibetu ztracenou o deset let dříve. Celosvětová akce Vlajka pro Tibet vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let 20. století. V minulosti Plzeň patřila mezi města, která tibetskou vlajku pravidelně vyvěšovala. Letos byla po dlouhé době tradice přerušena.

„Je to pro nás zklamání. Plzeň se v minulosti řadila mezi města, která se jasně staví na stranu lidských práv a proti útlaku a bezpráví. Vyvěšení tibetské vlajky z radnice je symbolický akt. Nebolí, nic nestojí. Je to nejmenší, co můžeme pro těžce zkoušený tibetský národ udělat a připomenout si důležitost dodržování lidských práv i jinde ve světě,“ říká Roman Černík, člen Strany zelených v Plzni.

Strana zelených oslovila primátora Plzně a vedení jednotlivých městských obvodů s dotazem, zda se do akce Vlajka pro Tibet zapojí. Na dotaz přišla odpověď jen z několika obvodů, které se až na jednu výjimku do akce zapojily. Vlajku přislíbili vyvěsit na úřadech městských částí Plzeň 2, Plzeň 5 a Plzeň 10.

„Kromě apelu na zastupitele města jsme chtěli tradici Vlajky pro Tibet přinést i do veřejného prostoru, mezi občany a občanky Plzně. Uspořádali jsme v městských sadech pro veřejnost malování tibetské vlajky; účastníci akce si mohli tibetskou vlajku vybarvit nebo sami namalovat. Vytvořené vlajky jsme pak v centru města symbolicky vyvěsili, abychom situaci Tibetu připomněli sobě i kolemjdoucím alespoň touto spontánní akcí vzniklou ‚odspodu‘, když už vyjádření solidarity s Tibetem nemá oficiální podporu vedení města,“ doplnil člen Strany zelených v Plzni a další z účastníků akce Malování pro Tibet Ondřej Beran.

Strana zelených věří, že se v budoucích letech podaří tradici Vlajky pro Tibet zase obnovit.


Kontakty:
Roman Černík
člen SZ v Plzni
tel.: 604 281 500
e-mail: rcernik@volny.cz

Ondřej Beran
člen SZ v Plzni
tel.: 721 973 616
e-mail: jerdnonareb@seznam.cz

web: http://plzen.zeleni.cz/
facebook: www.facebook.com/zeleniplzensko
e-mail: plzen@zeleni.cz

 

Malování pro Tibet

DSCF1632 DSCF1635 DSCF1634 DSCF1605 DSCF1622 DSCF1607 DSCF1624 DSCF1648 DSCF1658DSCF1651 DSCF1597