13. 11. 2015

Se znepokojením sledujeme hrozící ukončení činnosti Filmového klubu Plzeň, posledního místního filmového klubu, který funguje již několik desítek let. O osudu plzeňského filmového klubu bude rozhodovat městská rada na svém zasedání 19. listopadu a posléze městské zastupitelstvo. Rozhodli jsme se pomoct šířit Petici za zachování Filmového klubu Plzeň (ke stažení zde>>), kterou je možné podepsat nebo podepsanou odevzdat na sběrných místech v Kavárna Inkognito (Husova 24) a na Moving station (nově opravená budova Nádraží Jižní předměstí, Most Ivana Magora Jirouse 1).

 

Znění petice

Petice za zachování Filmového klubu Plzeň

Adresát petice : Magistrát města Plzně, nám. Republiky 1, 306 32 Plzeň
Na vědomí : Mgr. Martin Baxa, první náměstek primátora (oblast kultury)

My, níže podepsaní občané, nesouhlasíme s hrozící likvidací jediného filmového klubu v Plzni. Domníváme se, že kulturnost města se nerozvíjí pouze podporou velkých a viditelných projektů, ale také pomocí kulturním aktivitám pravidelného rázu.

Filmový klub fungoval v Plzni již před rokem 1989, měl a zejména stále má, co nabídnout. Lze zde zhlédnout filmy velikánů světové tvorby, ale i netradiční filmové delikatesy, vidět kvalitní dokumenty, přijít na besedy s českými režiséry (Jan Hřebejk, Petr Zelenka) či osobnostmi spjatými s Plzní (Pavel Horváth, Antonín Procházka). Právě díky pestré a promyšlené dramaturgii Jana Kastnera se zde setkávají všechny generace – studující středoškoláci a vysokoškoláci, střední a starší generace – a návštěvnost klubu je velice solidní.

Byla by nenávratná chyba o tento výjimečný i všem a všemu otevřený filmový klub přijít v roce, kdy je Plzeň Evropským hlavním městem kultury. Druhé největší město v českých zemích si takovýto filmový klub rozhodně zaslouží.

Proto prosíme Radu města Plzně a zastupitele města Plzně o podporu a zachování Filmového klubu Plzeň i do příštích let.

V Plzni dne 10.11. 2015

Členové petičního výboru :
Ing. Martin Slepička, Pod Vrchem 41, Plzeň 312 00
Ing. Jiří Konečný, Liliová 31, Plzeň, 326 00
Anna Bláhová, Blatenská 14, Plzeň, 326 00

Zmocněnec petičního výboru pro styk s úřady ve smyslu § 3 odst.3 zákona 85/1990 Sb.:
Ing. Jiří Konečný, Liliová 31, Plzeň, 326 00