10. 8. 2017

Na sucho se musí od lesa

Jsme jenom krok od šetrnějšího hospodaření v našich lesích. Vláda může převést státní lesní majetek pod certifikaci FSC, která už těžařům nedovolí holosečné kácení nebo chemické postřiky.

Les pod certifikací FSC

  • je druhově pestřejší

  • trvale brání erozi

  • zadržuje vodu v krajině

  • slouží stejně dřevařům jako houbařům i rekreaci

Společně se nám podařilo zachovat právo na svobodný vstup do lesa – peticí Bez peněz do lesa nelez. Když můžeme do lesa bez peněz, zasaďme se nyní společně o to, aby nám les za návštěvu vůbec ještě stál.

Les pod certifikací FSC je nejlepší opatření proti suchu a povodním. Proč vláda plánuje nákladná opatření na boj proti suchu, když zároveň odmítá udělat logický krok k ochraně krajiny? Každý přece ví, že na sucho se musí od lesa.

Česká vláda přislíbila zlepšit hospodaření ve státních podnicích Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky. Stejně tak slibuje bojovat proti suchu. Proč brání certifikování vlastních lesů standardem FSC?

Ve hře je životní prostředí, ale i pracovní místa. Pokud Ministerstvo zemědělství na novou certifikaci nepřistoupí, přijdeme o největší odběratele českého dřeva. Hrozí úpadek dřevozpracujících firem a zánik tisíců pracovních míst.

Zelení proto požadují, aby se Lesy ČR a Vojenské lesy a statky zapojily do certifikace FSC. 

Více informací a petice:

www.nasuchoodlesa.cz