17. 6. 2014

Tisková zpráva: Městská policie Plzeň cíleně šikanuje lidi bez domova

Plzeň, 17. června 2014

„Není možné někoho vykazovat z veřejného prostoru pouze kvůli jeho sociálnímu statusu,“ konstatuje v reakci na zvýšenou aktivitu Městské policie Plzeň ve vztahu k lidem bez domova Ladislav Toušek, člen plzeňské Strany Zelených.

Chudoba a sociální vyloučení jsou jednou z programových priorit Strany zelených. Tento problém nelze řešit represí ze strany institucí formální sociální kontroly, cílenou šikanou jeho nositelů a jejich vytlačováním z centra města. Tím tento problém existovat nepřestane. „Důsledkem kriminalizace obětí chudoby je vždy jen růst chudoby a kriminality,“ dodává k tomu Ladislav Toušek.

Plzeňská Strana zelených proto se znepokojením sleduje zvyšující se cílenou kontrolu osob bez domova v centru města ze strany Městské policie. Tato kontrola na základě vlastních zkušeností nabývá podob nezákonného vykazování z veřejného prostoru pod různými pohrůžkami. Cílem šikany Městské policie Plzeň se stávají i občané, kteří lidem bez domova pomáhají a rozdávají jim jídlo.

„Rozhodně neobhajujeme porušování veřejného pořádku. V případě jeho narušení má policie zasáhnout podle platných zákonů a vyhlášek města. Nicméně stavíme se proti účelové a paušální šikaně určité skupiny obyvatel kvůli jejímu, navíc mnohdy domnělému, sociálnímu statusu, bez ohledu na to, zda se porušení veřejného pořádku dopouští či nikoli. Jedná se o zbytečnou a drahou alokaci policejních sil tam, kde by měli působit sociální pracovníci,“ říká za plzeňské zelené Tomáš Hirt.

Strana zelených v Plzni proto vyzývá vedení Městské policie Plzeň, aby ustoupila od šikany lidí bez domova. V návaznosti na článek z Plzeňského deníku „V Plzni začal hon na bezdomovce“ ze dne 16. 06. 2014 rovněž apeluje na regionální média, aby o této problematice nepojednávali bulvárním způsobem a nepodněcovali tak nenávist k této skupině obyvatel.

Kontakty:

Petr Moravec

Předseda Strany zelených v Plzni

Tel.: 776 171 529

E-mail: petrmoravec@centrum.cz

Tomáš Hirt

Člen SZ v Plzni, lídr SZ na koaliční kandidátce Společně za Plzeň

Tel.: 606 665 125

E-mail: hirt0303@gmail.com

Ladislav Toušek

Člen SZ v Plzni

Tel.: 608 450 072

E-mail: laco.tousek@gmail.com